Bar LED Light SMD3528 Rigid LED Strip (GR-SMD3528-60-12V-67)
Product Introduction:
Aluminum housing led rigid bar with aluminum PCB
DC12V/24V Milky white & clear covers are available
Social Share:
Send Inquiry
Description
Technical Parameters
Aluminum profile  for strip light
Product Parameter
    Product Name
   Aluminum profile led light
    Voltage
    DC12V    or     DC24V
    LED Type
    5050 LED
    Color
    White,Natural white,Warmwhite,Red,Yellow,Blue Green,Purple,Pink
    Size
    1015*17*8.7 MM
    Lumens/m
    1076 LM
    Power
    14.4 W
    CRI
    85 RA
    O.T
    -30℃ ~ 45℃
Description
Standard length is 1M, but customized lengths are also available
2Pin bare wires output from side, IP20 non-waterproof or IP65 waterproof
Each bar includes 2pcs metal bracket and 2pcs metal screws
Uniform luminescence without spots
Installation Instructions
2>.Press and hold the light strip firmly against the surface
3>.Plug your light strip into a compatible 12V/24V DC power supply